Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Do czego służy skaner wewnątrzustny i jak ułatwia skanowanie?

1 lipca 2023 skaner wewnątrzustny


W stomatologii skanery wewnątrzustne odgrywają coraz większą rolę. Dzięki nim takie specjalności jak m.in. protetyka i chirurgia stomatologiczna wkroczyły w nową erę cyfryzacji. Do czego służy to urządzenie i dlaczego skanowanie z jego pomocą jest łatwiejsze?

Skaner wewnątrzustny – czym jest i jak działa?

Za pomocą skanera można odzwierciedlić budowę i kształt jamy ustnej w wersji cyfrowej. Skanowanie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. W ich trakcie wykonuje się tysiące ujęć, które nakłada się na siebie w celu sporządzenia kompletnego obrazu. Precyzja to największa zaleta skanera. Dzięki niej stomatolog może sporządzić dokładny model protetyczny, uwzględniając najmniejsze detale anatomiczne.

Skaner wewnątrzustny wygląda jak uchwyt szczoteczki elektrycznej. Jego niewielkie rozmiary ułatwiają pobranie modelu i jednocześnie ograniczają ryzyko wystąpienia odruchu wymiotnego. Czas trwania skanowania jest też znacznie krótszy w porównaniu do tradycyjnej metody pobierania wycisku.

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego w stomatologii

Za pomocą skanera można wykonywać zabiegi stomatologiczne, w tym:

  • zabiegi inlay i onlay,

  • mosty,

  • korony,

  • protezy,

  • licówki,

  • łączniki indywidualne.
     

Skaner wewnątrzustny znacznie poprawia komunikację na linii stomatolog-pacjent. Urządzenie współpracuje z monitorem, na którym można obserwować obraz na żywo. Na jego podstawie specjalista może wytłumaczyć pacjentowi zakres planowanych prac protetycznych i chirurgicznych.

Ze skanera coraz częściej korzystają chirurdzy stomatologiczni. Na podstawie danych zebranych przez urządzenie (w połączeniu z obrazem tomografii CBCT) można uzyskać pełny obraz anatomiczny jamy ustnej wraz z kośćmi. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia implantologicznego. Skaner używany jest też przez ortodontów, którzy wykorzystują go w kontekście leczenia wad zgryzu.

Skaner wewnątrzustny i korzyści związane z jego stosowaniem

Reasumując, największe korzyści korzystania ze skanera wewnątrzustnego, to:

  1. Poprawa komfortu pacjenta w trakcie obrazowania szczegółów anatomicznych jamy ustnej.

  2. Skrócenie czasu trwania zabiegu w porównaniu do tradycyjnej metody pobrania wycisku.

  3. Możliwość wyświetlenia obrazu jamy ustnej w czasie rzeczywistym na ekranie.

  4. Możliwość przeprowadzenia konsultacji z innym specjalistą.

  5. Wyższa dokładność modelu cyfrowego.

  6. Niewielkie rozmiary głowicy skanera.

  7. Wysoka czułość przygotowanego materiału cyfrowego i możliwość jego zapisania na nośniku cyfrowym.

Dokładność wycisku nie jest zależna od manualnych umiejętności stomatologa.

pracownicy

Redakcja ap21.pl

Witamy na ap21.pl - blogu dedykowanym wszystkim, którzy chcą zadbać o swoją kondycję fizyczną, zdrowie i rozwój osobisty. Nasz serwis jest idealnym miejscem dla entuzjastów sportu, osób poszukujących skutecznych ćwiczeń oraz tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej o zdrowej diecie. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym sportowcem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną, nasz serwis dostarczy Ci niezbędnej wiedzy i motywacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

cbd
Czym są techniczne systemy zabezpieczeń?
pracownicy

Jesteś zainteresowany reklamą?