ap21.pl

Blog tematyczny o sporcie, ćwiczeniach i diecie

Sport

Dlaczego pojawia się ból mięśni po treningu?

Dlaczego pojawia się ból mięśni po treningu?

Ból mięśni po treningu to dość powszechny problem. Spowodowany jest przez kilka czynników. Na szczęście można sobie z tym problemem radzić. Warto dowiedzieć się, jak zwalczać ból mięśni po treningu.

Ból mięśni po treningu

Okazuje się, że dotkliwy ból mięśni, który pojawia się już paręnaście godzin po intensywnym treningu, potrafi skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie człowieka. W takim przypadku nawet najprostsze czynności potrafią być bardzo uciążliwe. Mowa tutaj między innymi o wstawaniu, chodzeniu czy chwytaniu. Niekiedy każda próba ruchu potrafi skutecznie zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Na szczęście są sprawdzone metody, które pomagają zwalczać ból mięśni po treningu. Warto na początku powiedzieć, że takowy ból i uczucie przypominające wbijanie mikroskopijnych szpilek przy każdym ruchu po ciężkim treningu obwiano tak zwane zakwasy. Co istotne, niewystarczająca ilość tlenu w odniesieniu do zapotrzebowania pracujących mięśni praktycznie zawsze prowadzi do uruchomienia procesów fermentacji mlekowej. Efektem tego jest to, że w niektórych włóknach mięśniowych gromadzi się kwas mlekowy, który usuwany jest z mięśni w ciągu paru godzin. Nie ma on nic wspólnego z bólem, który nierzadko pojawia się nawet w ciągu 48 godzin po odbytej aktywności fizycznej.

Czy ból mięśni po treningu jest normalnym zjawiskiem?

Wiele osób zastanawia się, skąd pojawia się ból mięśni po treningu. Okazuje się, że za nieprzyjemne dolegliwości odpowiedzialny jest przede wszystkim zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który może bardzo dokuczyć człowiekowi w wykonywaniu wszelkich aktywności fizycznych. Warto wiedzieć, że pojawia się on po upływie doby po wysiłku. W niektórych sytuacjach może pojawić się nawet do 48 godzin. Specjaliści tłumaczą go jako reakcje ludzkiego organizmu na mikrouszkodzenia w mięśniach, które spowodowane są intensywnym treningiem. Trzeba wiedzieć, że w czasie obciążających ćwiczeń włókna aktynowe, a ponadto miozynowe, które budują strukturę mięśnia, nierzadko ulegają zerwaniu. Przez to dochodzi często do naderwania błony otaczającej wiązkę włókien mięśniowych, co może być bardzo problematyczne. Naukowcy przyczyny takiej sytuacji dopatrują się w opóźnionej reakcji bólowej, ponieważ ludzki organizm musi mieć czas w celu naprawienia wszystkich uszkodzeń mięśniowych. Ponadto musi zregenerować wszystkie tkanki. Dlatego pojawia się ból mięśni po treningu, który jest normalnym zjawiskiem.

Intensywny trening

Pomimo tego że dolegliwości bólowe po aktywności fizycznej są dla człowieka nieprzyjemne, jest to sygnał, który wskazuje na to, iż w ciele toczą się procesy mające na celu naprawę, a ponadto regenerację wszystkich uszkodzonych tkanek. Jeśli dana osoba stawia na regularne treningi i zwiększa ich intensywność, wszelkie objawy bólowe będą o wiele mniej nasilone. Dlatego nie trzeba się obawiać takiej zjawiska bólowego, ponieważ jest całkowicie normalne. Jeżeli pojawia się ból mięśni po treningu, oznacza to, że mięśnie się regenerują, a przez to powiększają.

Udostępnij