Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś

Czy wiesz, jak rozpocząć rozwój osobisty?

5 lipca 2022 plan rozwoju osobistego


Wiele się obecnie mówi o rozwoju osobistym. Nie brakuje trenerów personalnych, którzy zdają się wyrastać jak grzyby po deszczu. Oczywiście nie trzeba korzystać z ich usług, do wszystkiego można dojść samemu. Początki nie są zwykle łatwe, ale warto spróbować. Natłok informacji może przytłaczać i wręcz zniechęca do działania. Nie należy wobec tego wpadać w pułapkę sięgania po pierwsze lepsze źródła, które dotyczą rozwoju osobistego. Istotne będzie zweryfikowanie ich i postawienie na te, które są sprawdzone. Dobry plan rozwoju osobistego to podstawa, ale kluczowe będzie trzymanie się go i działanie. Teoria to jedno, ale bez praktyki nie osiągnie się zamierzonego celu.

Jak rozpocząć rozwój osobisty?

Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z rozwojem osobistym powinny najpierw określić swoje potrzeby. Robienie czegoś bez planu wydłuży cały proces, jest on pomocny w śledzeniu postępów. Należy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania. Dotyczą one tego, czego ktoś chce się nauczyć, gdzie szukać wsparcia i wskazówek, co daje nabycie nowych umiejętności. Warto też szczerze zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście chce się lub potrzebuje zdobyć konkretne kompetencje, poszerzyć wiedzę na dany temat. W większości przypadków można polegać wyłącznie na sobie, wypracować wszystko od podstaw. Nie można jednak przeceniać swoich możliwości, czasem najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Świetną opcją jest znalezienie mentora, czyli sprawdzonego źródła. Pomocne są także książki o rozwoju osobistym, fora tematyczne i blogi. Jest wiele bezpłatnych i powszechnie dostępnych źródeł wiedzy. Na początku będzie to wystarczające. Potem można pomyśleć o płatnych szkoleniach i warsztatach. Istotne będzie to, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Należy osiągać kolejne cele małymi krokami. Po zdobyciu wiedzy i nowych umiejętności należy przejść do praktykowania.

Co warto mieć na uwadze?

Dużą motywacją jest zapisywanie wszystkich swoich postępów, dzięki czemu będzie można je monitorować na bieżąco. Oczywiście nie trzeba tego robić codziennie, ale systematyczność to podstawa. Znaczenie ma także to, aby podnosić sobie poprzeczkę, czyli zwiększać poziom trudności. Wychodzenie ze strefy komfortu jest kluczowe, jeśli ktoś chce się rozwijać. Na początku wystarczą proste narzędzia, ale potem należy sięgnąć po bardziej zaawansowane. Znaczenie ma również to, aby się nie ograniczać. Warto szukać inspiracji, eksperymentować. W rozwoju osobistym jednym z istotnych elementów jest obserwowanie siebie i otoczenia. Trzeba też pamiętać o tym, że wraz z postępem zacznie zmieniać się światopogląd. Przychodzi też w końcu czas na zmiany autorytetów. Jest to normalne po zdobyciu wiedzy, doświadczenia. Zmieniają się też wartości w życiu, pojawią się wobec tego inne priorytety. Trzeba po prostu zmienić specjalistów. Nie można jednak nikogo ze sobą porównywać. Takie postępowanie prowadzi donikąd, a nie o to chodzi przecież w rozwoju osobistym. Każdy rozwija się we własnym tempie, znajduje się na innym poziomie świadomości. Niezbędne są praktyki, systematyczność, cierpliwość i uporządkowanie.

pracownicy

Redakcja ap21.pl

Witamy na ap21.pl - blogu dedykowanym wszystkim, którzy chcą zadbać o swoją kondycję fizyczną, zdrowie i rozwój osobisty. Nasz serwis jest idealnym miejscem dla entuzjastów sportu, osób poszukujących skutecznych ćwiczeń oraz tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej o zdrowej diecie. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym sportowcem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną, nasz serwis dostarczy Ci niezbędnej wiedzy i motywacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dlaczego ruch jest ważny
plan rozwoju osobistego

Jesteś zainteresowany reklamą?