ap21.pl

Blog tematyczny o sporcie, ćwiczeniach i diecie

Sport

Przepis na domowy izotonik

Przepis na domowy izotonik

Izotonik to specyficzny napój, który stosowany jest dla ochrony organizmu. Warto wiedzieć, kiedy pić izotoniki i jakie korzyści może przynieść ich spożywanie.

Domowy izotonik

Warto zaznaczyć, że tego typu napój może być również zrobiony w domu, jednakże te kupowane w sklepach będę oferowały więcej witamin i minerałów. Napój ten to doskonały sposób na nawodnienie się i dostarczenie do organizmu utraconych elektrolitów. Czym są izotoniki?
Są to funkcjonalne napoje stworzone z myślą o osobach lubiących aktywność fizyczną. Napoje te są spożywane po to, by chronić organizm przed bardzo niebezpiecznym dla zdrowia i życia odwodnieniem. Co ważne, izotoniki są doskonałym źródłem węglowodanów oraz elektrolitów, które traci się w trakcie wzmożonego wysiłku. Izotoniki, również te domowe muszą mieć specjalny skład, który charakteryzować musi się tym, że stężenie napoju jest takie samo jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie. Izotoniki to nie jedyne napoje stworzone dla sportowców, ponieważ w sklepach stacjonarnych i internetowych znaleźć można również hipertoniki, które mają niższe stężenie niż płyny ustrojowe. Izotoniki muszą zawierać co najmniej 4% węglowodanów. Hipertoniki natomiast muszą być aż w 8% węglowodanami.

Jakie napoje piją sportowcy?

Wybierając przepis na izotonik, warto wybrać taki, który zawiera najwięcej świeżych i naturalnych składników. Jest to bardzo ważne, szczególnie wtedy gdy planuje się treningi i zdrowy tryb życia. Napoje izotoniczne to źródło substratów energetycznych, do których zaliczyć można wodę wzbogaconą elektrolitami. Elektrolity używane w produkcji izotoników to głównie jony sodu oraz potasu. Napoje izotoniczne to również źródło magnezu i wapnia oraz wielu witamin. Węglowodany używane w produkcji napoju to przede wszystkim fruktoza, glukoza i sacharoza.

Izotoniki są idealnym źródłem elektrolitów, czyli roztworów jonów, które mają jednocześnie dodatni i ujemny ładunek elektryczny. Elektrolity te to przede wszystkim sód, potas oraz magnez, lecz w niektórych z nich można znaleźć również wapń oraz jony chlorkowe lub fosforanowe. Elektrolity są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ traci się je wraz z utratą wody, co może być szczególnie intensywne w czasie wysiłku fizycznego. Izotoniki mają w składzie elektrolity, które pozwalają nadrobić ich utratę.

Jak zrobić izotonik w domu?

Z uwagi na fakt, że wiele osób nie chce pić gotowych izotoników, które dostępne są w sklepach w sieci, znaleźć można wiele przepisów pozwalających na stworzenie takiego napoju w domu. Energetyki to napoje, które poprawiają aktywność psychoruchową oraz poprawiają koncentrację. Warto zaznaczyć, że stworzenie izotoniku w domu nie jest trudne, jednakże potrzebne będą do tego składniki, które trzeba będzie zamówić z sieci. W poprzedniej części tekstu zostały wymienione niezbędne składniki, które trzeba będzie rozrobić w wodzie. Jaką wodę wybrać? Najlepszym wyborem będzie rozmrożona woda, która jest najbardziej treściwa. Wodę wystarczy wstawić do zamrażarki po to, aby zamarzła, a następnie się rozmroziła.

AKTYWNIEWMIESCIE

Udostępnij