ap21.pl

Blog tematyczny o sporcie, ćwiczeniach i diecie

Poradnik

Objawy awarii łącznika stabilizatora samochodowego

Objawy awarii łącznika stabilizatora samochodowego

Wiele osób słysząc nazwę łącznik stabilizatora nie ma pojęcia, o jaką część chodzi, a wielu osobom niezaznajomionym ze światem motoryzacji wydaje się wręcz, że jest to zmyślona nazwa, którą mechanik próbuje naciągnąć klienta na dodatkowe koszty. Prawdą jest, że jest to część należąca do tych mniej znanych, ale jest jak najbardziej prawdziwa, a co więcej, co jakiś czas należy ją wymieniać. Dowiedzmy się więc, za co ta część jest odpowiedzialna i jakie objawy wskazują na to, że niebawem trzeba będzie ją wymienić na nową.

Zadania łącznika stabilizatora

Łącznik stabilizatora jest jednym z kluczowych elementów układu zawieszenia pojazdu, zaprojektowanym w celu zwiększenia stabilności i kontroli podczas pokonywania zakrętów i innych dynamicznych manewrów na drodze. Zazwyczaj jest to metalowy pręt, często wykonany ze stali, który łączy drążek stabilizatora z amortyzatorem lub wahaczem.

Podstawowym zadaniem drążka stabilizatora jest ograniczenie przechyłów nadwozia czy kołysania podczas skręcania, poprzez przenoszenie sił z jednej strony samochodu na drugą. Pomaga to utrzymać koła w kontakcie z nawierzchnią, zapewniając lepsze prowadzenie i przyczepność.

Objawy awarii

Na końcach łączników stabilizatora znajdują się przeguby kulowe i gumowe elementy, których zadaniem jest dodatkowe tłumienie drgań. Guma ta niestety z czasem parcieje i traci swoje właściwości. W związku z tym nawet jeśli nie pojawi się jakiś zewnętrzny problem, to łączniki stabilizatorów i tak trzeba co jakiś czas wymieniać. Na to, że ten czas zbliża się wielkimi krokami wskazuje kilka objawów. Oto najważniejsze z nich:

  • Podejrzane odgłosy z zawieszenia

  • Większe przechyły podczas skręcania

  • Gorsze prowadzenie w zakrętach

  • Mniejszy komfort jazdy

Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że opisane wcześniej objawy mogą też wskazywać na inne awarie zawieszenia. Zanim więc zdecydujesz się na wymianę łączników stabilizatora, to zweryfikuj przyczynę awarii. Możesz to zrobić odwiedzając swojego mechanika lub wchodząc pod samochód i sprawdzając, czy guma na końcach łączników nie jest popękana lub, czy na łączniku nie pojawia się głęboka korozja.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij