ap21.pl

Blog tematyczny o sporcie, ćwiczeniach i diecie

Sport

Czy warto postawić na brak mięsa?

Czy warto postawić na brak mięsa?

Wiele osób zastanawia się, jakie są odmiany wegetarianizmu. Obecnie bardzo dużo osób stawia na brak mięsa. Dlatego popularne jest żywienie wegetariańskie. Warto zaznaczyć, że tego typu żywienie w przeszłości nazywane było jarstwem. Charakteryzuje się świadomym oraz celowym wykluczeniem z diety pokarmów mięsnych ze zwierząt rzeźnych, drobiu, dziczyzny, a także ryb. Co ciekawe, istnieje pewna grupa wegetarian, która dopuszcza spożywanie produktów odzwierzęcych, na przykład miodu, jaj bądź nabiału. Jak się okazuje, wegetarianizm powszechnie jest uznawany za dietę zdrową, a jej zwolennicy często oprócz mięsa ograniczają bądź wykluczają spożycie używek. Mowa tutaj na przykład o alkoholu bądź tytoniu.

Odmiany wegetarianizmu

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wegetarianizm stosowany jest też z powodów zdrowotnych. Według najlepszej klasy propagatorów wegetariańskiej diety osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego żyją dłużej. Ponadto rzadziej zapadają na choroby układu krążenia oraz choroby cywilizacyjne, na przykład nowotwory. Co ciekawe, istnieją łagodne rodzaje wegetarianizmu. Pośród diet tego typu występuje bardzo dużo odmian w zależności od eliminowanego produktu. Przeważnie można spotkać się z łagodnymi formami. Warto tutaj wymienić na przykład laktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm, a także owowegetarianizm. Jak się okazuje, takie diety dają potencjalną możliwość pokrycia zapotrzebowania na bardzo dużo mikro- oraz makroskładników. Dodatkowo te diety są podzielone według tego, jakie produkty są obecnie dozwolone.

Wegetarianizm

Warto wspomnieć o popularnej odmianie wegetarianizmu. Mowa tutaj o pescowegetarianizmie, który nazywany jest też ichtiowegetarianizmem. Co istotne, w tej diecie można spożywać produkty pochodzenia roślinnego, a także mięsa pochodzącego z ryb czy owoców morza. W miarę popularny jest też semiwegetarianizm. W takiej diecie zabronione jest spożywanie mięsa ssaków, lecz dozwolone jest spożycie drobiu, owoców morza, a także produktów pochodzenia roślinnego.

Dość popularny obecnie jest frutarianizm. W takiej diecie dozwolone są wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, które same spadły z drzewa bądź krzaka. Niedozwolona jest jednak obróbka termiczna powyżej 40 stopni Celsjusza.

Brak mięsa

Obecnie istnieje też grupa diet pseudowegetariańskich, która ma sporą rzeszę fanów w naszym kraju. Pośród łagodnych odmian wegetarianizmu występuje na przykład pollowegetarianizm, fleksitarianizm oraz insektowegetarianizm, które nazywane są dietami pseudowegetariańskimi, ponieważ bardzo rzadko spełniają bazowe założenia takowej diety. Mowa tutaj przede wszystkim o rezygnacji z jedzenia mięsa. Warto zaznaczyć, że każda dieta powinna być dobrana pod prywatne preferencje danej osoby. Jest to istotne, ponieważ nie warto się męczyć. Obecnie wiele osób spożywa posiłki, które im nie smakują. Wręcz zmuszają samych siebie do jedzenia pewnych produktów. Może to się odbić na zdrowiu psychicznym każdego człowieka.

Udostępnij